Известни са ни пет базови вкуса – сладко, солено, горчиво, кисело и умами (вкусът на протеинови продукти). Учените обаче предлагат да разширим списъка с нов вкус – този на обикновената питейна вода, вкусът към която се е развил по време на еволюцията.
Откритието е на американски и немски биолози, които разказват за откритието си в списание Nature Neuroscience.
Изследването им помогнало да разберат как животните различават водата от другите течности. При насекомите и земноводните има чувствителни към водата нервни клетки. Аналогични нервни клетки учените открили при млекопитаещите. А няколко изследвания на човешкия мозък показват, че в него съществува област, която реагира на водата.
По време на изследването учените „отключвали“ различни типове вкусови рецептори при мишки. После давали вода на животните, за да разберат кои мозъчни клетки реагират на нея. И установили, че при пиенето на вода се активират същите рецептори, които реагират и на киселото. При „изключване“ на тези рецептори мишките губели повече време, за да различат водата от безвкусната силиконова течност.
Обратно - активизацията на рецепторите с помощта на светлина, контролираща мозъчната дейност (метод на оптогенетиката), предизвиквала усещания, прилични на вкуса на водата. В резултат на това жадните животни ближели влакната, които създавали у тях илюзията за течност.
Коментари