Пробив в изследванията показва, че обикновен кръвен тест може да намали или в някои случаи да замени необходимостта от хирургична намеса при определяне на най-добрия курс на лечение за пациенти с определен тип мозъчен тумор.
Британски учени от Центъра за върхови постижения на мозъчните тумори на Университета в Плимут откриха биомаркер, който помага да се определи степента на менингиома, най-честата форма на първичен мозъчен тумор при възрастни. Класификацията е важна, тъй като туморите с по-нисък клас понякога могат да останат в латентно състояние за дълги периоди от време, без да се налага операция.
Екипът на Плимут, воден от професор Оливър Ханеман, публикува работата си върху нов биомаркер, известен като протеин фибулин-2 (FBLN2) в International Journal of Molecular Sciences.
При направения анализ са използвани две проби за сравнение - експериментално отгледани в лаборатория мозъчни туморни клетки и туморни клетки от болни с мозъчни тумори, получени след биопсия. Наблюдавано е, че нивото на фибулина показва значими разлики при пациенти с по-доброкачествени тумори в сравнение с пациенти с по-бързо растящи тумори. Тъй като по-доброкачественото развитие на мозъчните менингиоми зависи и от генетичните особености на тумора е установено, че биомаркерът фибулин отчита и генетичните различия на мозъчните тумори.
Текстът от консултиран с нашия медицински редактор проф. Красимира Икономова
Коментари