Нощното осветление увеличава риска от рак на щитовидната жлеза. Хората, живеещи на добре осветени улици през нощта, са по-склонни да развият болестта с 55%. Такива са резултатите от проучване, проведено от група учени от няколко научни и клинични центъра в САЩ, които са публикувани в списанието Cancer.

Изследователите са анализирали данни за над 450 000 американци на възраст над 50 години, чието здраве са наблюдавали средно 13 години. През това време сред тях са установени 856 случая на рак на щитовидната жлеза. Учените съчетали тази информация с информацията от сателити, отчитащи нивото на улично осветление през нощта на местата, където живеели участниците.

Анализът показал, че в сравнение с минималното, максималното ниво на нощна светлина е свързано с 55 процента повишен риск от рак на щитовидната жлеза.

Това е свързано главно с най-често срещаната форма на рак - папиларен рак на щитовидната жлеза - и е особено изразена при жените, отколкото при мъжете. В същото време при жените туморът по-често се локализира, докато при мъжете по-често става дума за по-тежък стадий на заболяването.

Предишни изследвания показват, че изкуственото осветление през нощта също увеличава риска от рак на гърдата, преждевременно раждане и други нарушения в човешкото тяло. Учените все още не знаят точно какви биологични механизми са в основата на тази връзка. Възможно е такъв ефект да бъде причинен от факта, че поради прекалено високото осветяване през нощта, производството на хормона мелатонин се потиска в организма и това води до цяла каскада от хормонални нарушения със съответните последствия.

Освен това светлината през нощта може да наруши вътрешния часовник на тялото (циркадни ритми), което също е рисков фактор за поява на рак.