Огромният списък от градски заболявания се попълни с още едно: сънно опиянение. Болестта е кръстена и описана от учени от Стандфордския университет.

Според американските лекари болестта се характеризира основно с нарушения в психиката. Един от признаците на заболяването е състояние на пълна дезориентация при събуждане от сън, което не дава възможност на човек да осъзнае къде се намира и какво се случва с него. В такова състояние хората могат да извършат неадекватни постъпки, коментират учените.

Сомнологичните разстройства се появяват, когато се наруши архитектурата на съня, обясняват лекарите. Ако човек се разбуди рязко, той може да прояви агресия или въобще да не си спомня какво се е случило с него. Такова поведение свидетелства за това, че нормалният ред на съня е нарушен.

Според учените съвременното заболяване се е появило вследствие напрегнатия живот в мегаполисите. При 84% от случаите сънно опиянение се наблюдава заедно с други разстройства в съня, като сънна апнея, нарушение на психиката или с приема на психотропни препарати.

От сънно опиянение страдат 20% от хората, които спят само по 6 часа в денонощие и около 15% от тези, които спят повече от 9 часа. Когато се проявява болестното състояние, такива хора не си дават сметка за случващото се с тях и по този начин вредят не само на себе си, но и на обкръжаващите.