Едва ли има човек, който да не познава неприятното усещане, което причиняват газовете. Те измъчват стомаха ви, подуват корема и създават усещането за дискомфорт.
От какво са породени газовете и можем ли да се предпазим от тях?
Причините за поява на им са много и ако знаем повече за тях, бихме могли да се предпазим и сами, без да се налага да използваме хапчета.
Най често газовете се появяват при учестено слюноотделяне или когато е затормозено храносмилането. Освен че създават чувството за опънат корем, газовете могат да предизвикат и болезнени спазми в областта на стомаха и стомашно-чревния тракт.
Кои са причините?
Най-често причината за газовете е в бързото хранене или пиене, по скоро поглъщането на течности. Възможно е те да са причинени и от поемането на определен вид храна, която не се усвоява или трудно се приема от организма.
За голяма част от хората зелето, карфиола, броколите и повечето от бобовите изделия са гарантирано предизвикателство към стомашно-чревния тракт и водят без изключение до образуването на газове. Ако при ядене на някой от изброените продукти се добавят и алкохол, кафе или запалите цигара, газовете са гарантирани.
Захарта и шоколадът се разграждат още в храносмилателния тракт, но за целта организмът произвежда чревен газ в много по-голямо количество, отколкото при употребата на здравословни храни. Суровоядството обаче, което се препоръчва от диетолозите, не винаги е полезно, особено ако организмът е предразположен към образуване на газове. Най-често точно при преориентирането към алтернативни варианти на хранене, при които преобладава употребата на сурови плодове и зеленчуци, хората се оплакват от засилена поява на газове. Затова и е много важно всеки индивидуално да прецени кои сурови храни понася добре и най-важното в какво количество е възможно да ги приема.
Не е изключено газовете да бъдат предизвикани и от самият ни стомашен сок. В такъв случай причините са психосоматични, т.е. налице са стрес, страх или още по-тежки разстройства, като депресията например. Това са все фактори, които не бива в никакъв случай да бъдат подценявани, въпреки че на пръв поглед нямат отношение към проблема.
Как да се предпазим?
1. Хранете се бавно и сдъвквайте храната добре. Само така ще се предпазите от натрупването на въздух в стомаха.
2. Не претоварвайте стомаха, а приемайте храната на малки порции.
3. Избягвайте употребата на захарни изделия, особено в съчетание с алкохол, цигари или кафе.
4. Самонаблюдавайте се - не при всеки човек стомахът реагира с газове на боба, граха или лещата. А може проблемът просто да е от по-голямото количество, което претоварва стомаха ви.
5. Ако установите, че подуването на корема ви е от суровите зеленчуци, опитайте да ги ядете задушени.
6. Не забравяйте, че един от най важните фактори за премахване на газовете е движението. Петнайсетминутна разходка след хранене гарантирано помага за по-доброто храносмилане.
Мъчат ви газове? Може би не познавате стомаха си!
Добави коментар
‹
›
Коментари