Мащабно проучване на хора в 28 страни установи, че мъжете на възраст 50 и повече години имат 60% по-висок риск от смърт, отколкото жените, отчасти поради по-високите нива на тютюнопушене и сърдечни заболявания сред силния пол.

Много проучвания са изследвали потенциалното въздействие на социалните, поведенческите и биологичните фактори върху половите различия в смъртността, но малцина са успели да изследват потенциалните различия между страните, пише неврологът д-р Ю-Цзъ Ву от изследователския екип.

Проучването изследвало различни социално-икономически (образование, богатство), начин на живот (пушене, пиене), здраве (сърдечни заболявания, диабет, хипертония и депресия) и социални (съпруг, живее сам) фактори, които могат да допринесат за разликата в смъртността между мъжете и жените на 50 и повече години. Данните включват над 179 000 души от 28 държави, а над половината (55%) били жени.

Влиянието на пола върху смъртността трябва да включва не само физиологичните различия между мъжете и жените, но и социалната конструкция на пола, която се различава в различните общества. Въпреки че биологията на половете е една и съща за различните популации, разликите в културния, социалния и исторически контекст могат да доведат до различен жизнен опит за мъжете и жените и различия в разликите в смъртността в различните страни, коментират учените.

Хетерогенността на разликите между половете в смъртността в отделните страни може да показва значителен ефект на пола върху здравословното стареене, а критичният принос на тютюнопушенето може също да варира при различните популации, пишат авторите.

Изследователите препоръчват политиките в областта на общественото здраве да вземат предвид пола и половите различия, както и въздействието на социалните и културни фактори върху здравето.