Учени от Калифорнийския университет в Дейвис откриха връзка между замърсяването на въздуха от транспорта и високия риск от деменция, включително смъртоносната и нелечима болест на Алцхаймер. Статията им е публикувана в списанието Environmental Health Perspectives.
В експеримента изследователите излагали мъжки и женски плъхове на пречистен или замърсен въздух в продължение на 14 месеца. Експертите са използвали както диви животни, така и тези с гени, допринасящи за развитието на болестта на Алцхаймер и подобни на човешката ДНК. Гризачите били тествани на 3, 6, 10 и 15 месеца, за да се определят количествено възможните прояви на деменция, включително невропатологични промени и поведенчески нарушения.
Оказало се, че свързаното с трафика замърсяване на въздуха усилва биомаркерите на болестта на Алцхаймер не само при животни, които изразяват рисковия ген, но и при плъхове от див тип.
Според изследователите това означава, че лошото качество на въздуха може да допринесе за деменция в напреднала възраст и да обясни защо броят на случаите на болестта на Алцхаймер се увеличава в световен мащаб.
Мозъкът на животните съдържало ултрафини прахови частици, чието ниво във въздуха не се следи, за разлика от частиците от 2,5 микрометра (PM2,5). Според учените е необходимо да се преразгледат настоящите стандарти, тъй като те не изключват вредното въздействие върху стареещия мозък.
Коментари