Животът в градове с мръсен въздух увеличава риска от депресия или самоубийство. И всичко това, защото токсичните частици могат да увредят мозъка и да повлияят неблагоприятно на психиката.

Учените откриха още една опасност от мръсния въздух, който се изпраща от отработените газове на автомобилите и емисиите от опасни производства. След анализ на проучвания от 16 страни, които изучават дългосрочните ефекти от вдишването на токсични частици върху психиката, учените установили, че с увеличаване на мръсния въздух броят на диагнозите за депресия и броят на самоубийствата се увеличават. Според авторите на това изследване токсичните частици причиняват възпаление в мозъка, когато навлизат в кръвния поток от белите дробове, или влияят на нивото на хормона на стреса. И двата фактора са свързани с лошото психично здраве.

Анализът показал, че средната експозиция на най-тънките частици на PM2.5 е 44 микрограма на кубичен метър. При всяко увеличение на този показател на нивото от 10 μg / m3 броят на депресиите се увеличава с 10%, а степента на самоубийства - с 2%. Това са резултатите от мета-анализ на 9 изследвания на британски от Университетския колеж в Лондон. Те сравнили нивата на въздуха в гъсто населени градове като Делхи в Индия, Дака в Бангладеш, както и в канадската Отава и Уелингтън в Нова Зеландия. Показателите за замърсяване тук варират доста значително.

Световната здравна организация препоръчва това ниво да бъде под 10 mcg / m3. Практиката обаче е, че в 90% от страните то е по-високо. Според авторите на изследването, намаляването на нивото на мръсен въздух до нивото на СЗО ще намали риска от депресия и самоубийство. Резултатите от проучването са публикувани в списание Environmental Health Perspectives.