Корейският учени от Института за модерни технологии разработиха мозъчен имплант, който може да се зарежда отвън, без да се използват проводници, съобщава Medical Express. Този имплант позволява да се наблюдават мозъчните вериги за дълго време, без да се налага смяна на батерията.
Устройството е изработено от меки и биосъвместими полимери и светодиоди за насочване към неврони. Системата може не само да действа със светлина, но и да доставя лекарства директно в мозъка. Това е напълно имплантируема мека оптоелектронна система, управлявана дистанционно чрез смартфон.
Безжичното зареждане се осигурява от магнитно поле, което генерира електричество в импланта. Устройството получава радиационната програма от смартфон чрез Bluetooth канал. Невролозите успешно са тествали системата при плъхове. Имплантът успял да потисне характерното поведение при зависими от кокаин животни след инжектиране на наркотици чрез насочване към групи неврони.
През 2017 година американските лекари за първи път въведоха имплант за промяна на настроението в човешкия мозък.
През 2019 година Илон Мъск обяви технологията за имплантиране на неврокомпютърни интерфейси в човешкия мозък. Целта на програмата е да помогне на хората, които са загубили зрение, слух или реч, да възвърнат пълноценния си живот, като влияят на невронните връзки. От компанията на Мъск – Neuralink, заявиха, че са успели да разработят роботи, способни да имплантират най-фините невронни нишки в човешкия мозък, за да установят комуникация между хората и компютрите. Според разработчиците технологията може да възстанови способността на хората със сензорни увреждания да виждат, говорят и чуват.
Според Мъск единственият начин да се справим с напредъка е да се научи човешкият мозък да взаимодейства с изкуствения интелект.
Коментари