Анализ от наблюдения на невролози, изучаващи строежа на главния мозък показал различия между представителите на различни професии. Става въпрос за функциите на мозъка, включващи зрителното възприятие, пространствената навигация, сложните двигателни навици и музикалните способности. Нито едно изследване обаче не показало конкретни структурни различия, свързани с навиците в изобразителното изкуство.
Научноизследователски екип от университета Левена, университетския колеж в Лондон, Кралския колеж по изкуствата, университетите Уелс, Мидълсекс и Съсекс подбрали група от 21 студенти художници, посещаващи курсове по изкуства и дизайн. Те били сравнявани с друга група от 23 младежи, които не принадлежали към света на изкуството.
За изследването си учените използвали сканиране по метода на вокселна морфометрия – най-съвременният начин за невровизуализация, показващ различията в реакцията на мозъка – в бялото и сивото вещество, като отговор на творческите занимания. В процеса на тестване учените открили увеличение на плътността на сивото вещество в различни структури на мозъка и при двете групи участници.
Резултатите от сканирането показали, че обучението в творчески навици е свързано с укрепване на структурите, които имат отношение към обработката на визуалните образи. Тоест на това, което във висока степен предопределяло творческия талант при студентите.
Коментари