През последните месеци човечеството е увеличило десетократно производството на медицински маски и ръкавици. Всичко това представлява огромна опасност за природата.
Защитното оборудване срещу коронавирус като медицински маски и ръкавици вече се намира на почти всеки трети плаж във Великобритания. Маските затрупаха цялата страна за кратко време, въпреки активните призиви към населението да ги изхвърлят на безопасни места. Естествено, маски или гумени ръкавици попадат и във водата, като световният океан вече е изправен пред безпрецедентно нашествие на пластмаса. Понастоящем микрочастиците от пластмаса се намират в почти всички морски и океански риби и птици и оттам могат да попаднат в човешкото тяло. Всичко това представлява огромна заплаха не само за екосистемата на нашата планета, но и за здравето на всеки от нас, алармират британските учени.
Нивото на замърсяване на британските плажове с маски и ръкавици изуми екологичните експерти, тъй като носенето на маски стана задължително едва в края на юли. И за по-малко от три месеца огромен брой маски и ръкавици вече бяха на плажовете. Това също свидетелства за факта, че през следващите години този проблем ще бъде изключително остър за цялото човечество, тъй като сега маски се носят навсякъде. Властите трябва да се погрижат да предоставят на населението достатъчен брой контейнери за изхвърляне, защото много хора продължават да изхвърлят боклука директно на земята.
Подобно на много други продукти за еднократна употреба, медицинските маски и ръкавици представляват опасност и за дивата природа. Морските животни могат да ги приемат за плячка и да ги погълнат, а този материал не се разлага в стомаха, така че животното да може да умре. Освен това е доста лесно да се объркат във връзките на маските - последните наблюдения показаха, че тези маски са като капани за морски птици, пише The Daily Mail.
Неотдавна говорителят на фондация Tara Ocean - Рома Хетингер, съобщи, че е много вероятно боклукът вече да е влязъл в морето. Фондацията за наблюдение на водата на океана открила още през лятото защитни маски и ръкавици в седем големи европейски реки. А под наблюдение бяха поставени Темза, Елба, Рейн, Сена, Ебро, Рона, Тибър, Гарона и Лоара.
Коментари