Глобалният подход към лечението на деменция се промени през последните години. В миналото на това се гледаше като на неизбежна част от стареенето; че както тялото угасва, така се изтощава и умът. Сега науката се промени и деменцията е известна не като част от стареенето, а като болест, която може да се лекува.

Част от търсенето на нови лечения за деменция е намирането на лекарства за други състояния.

Това се случи по време на пандемията на COVID-19, когато беше установено, че дексаметазонът, евтино противовъзпалително лекарство, е много ефективен при лечението на COVID.

Изследователите са открили, че метформин, лекарство, използвано за лечение на диабет тип 2, може да има невропротективен ефект. Резултатите показват, че това може да бъде свързано с намален риск от невродегенеративни заболявания, след като човек го е използвал поне четири години.

Метформин обикновено се използва за лечение на диабет, състояние, което идва с повишен риск от невродегенеративни заболявания.

Авторите установяват, че невропротективният ефект се увеличава при продължителна употреба на лекарството. Необходими са повече изследвания, за да се потвърди потенциалният превантивен ефект на метформин върху деменцията.

Междувременно ново проучване установи, че упражненията могат да намалят риска от деменция. Френски изследователи публикуваха резултатите си в списание Neurology и определиха как упражненията могат да намалят риска от деменция.

Изследователите идентифицираха четири признака на мозъчна цялост, свързани с упражненията. Това включва по-голяма цялост на бялото вещество, частта от мозъка, отговорна за ученето и комуникацията.