Сити Клиник Онкологичен център събра на среща Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, водещи лекари, пациенти с онкозаболявания и журналисти. Срещата бе посветена на Световния ден за борба с рака.
По време на срещата пациенти споделиха свои лични истории, свързани с предизвикателствата, пред които ги е изправила болестта, както и какво им е помогнало в лечението. Те поставиха своите послания на “Дървото на живота”, което е разположено в изградения специализиран Център за немедицинска грижа в болницата. Там онкологично болните и техните близки ще могат да получават емоционална, социална и психологическа подкрепа.
Над 50 000 нови случая на болни от рак се очаква да потърсят помощта на Онкоцентъра, а други над 20 000 души се очаква да загинат от тежката болест, сподели със съжаление проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по Медицинска онкология и началник на Клиниката по медицинска онкология към Сити Клиник Онкологичен център. Над 300 000 са пациентите с онкологични заболявания в България, като най-масови са случаите на рак на белите дробове, на гърдата, на простата и на дебелото черво, сочат данни от регистрите.
Най-успешно е лечението при злокачествените процеси на щитовидната жлеза, на тестисите и на матката, докато все още медицината има какво да направи чрез мултидисциплинарен подход при лечението на рака на черния дроб, на панкреаса и на хранопровода, каза проф. Татяна Хаджиева, председател на Дружеството по рентгенология и началник на Клиниката по лъчелечение към Сити Клиник.
Около една трета от смъртните случаи от рак се дължат на 5 водещи рискови фактора, свързани с поведението и храненето: висок индекс на телесна маса, ниска консумация на плодове и зеленчуци, липса на физическа активност, тютюнопушене, употреба на алкохол.
Пушенето е най-важният рисков фактор за рак, който причинява около 20% от смъртните случаи в света и около 70% от смъртните случаи от рак на белия дроб. В България и в Европа при един от трима души е открито коварното заболяване, а един от четирима умира.
Хората трябва да променят нагласата си, да бъдат чувствителни и отговорни към здравето си, за да може ракът да бъде хващан в ранна фаза, когато шансовете за излекуване са максимално големи, съветва Евгения Адърска, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ). Самата тя е преминала през лапите на коварната болест.
На срещата присъства и представител на световноизвестният медицински център Джон Хопкинс в САЩ г-жа Микаела Олсън, която разказа колко е важно пациентите с онкологични заболявания да бъдат обслужвани от висококвалифицирани и специализирани медицински сестри. Г-жа Олсън обучава сестринския екип в Сити Клиник и сподели, че е впечатлена от познанията на българските си колежки.
Коментари