Повечето мазни храни, които приема жената по време на кърмене, вредят на здравето на бебето, изясниха учените. И уточняват, че диетата с високо съдържание на мазнини може да доведе до поява на диабет и затлъстяване на новороденото.
Изследователи от университета Джон Хопкинс се  заели да изяснят кое има по-негативни последици за здравето на бебето – злоупотребата с мазна храна по време на бременност или по време на кърмене. Те провели експеримент с лабораторни мишки, като на едната група гризачи по време на бременността давали мазна храна, докато другите получавали храна с нискомаслено съдържание. После отделили новородените мишлета и ги дали за кърмене при противоположната група майки. А кърмачките продължили да употребяват храната с различно съдържание на мазнини.
Изследвайки здравното състояние на мишлетата, учените стигнали до поразителен извод. Оказало се, че когато кърмачките са получавали мазна храна, малките им страдали от затлъстяване и нарушена толерантност към глюкозата, дори ако техните биологични майки не са употребявали мазна храна по време на бременността.
Данните ни показват, че рискът от развитие на диабет и затлъстяване при детето се повишават, ако кърмачката употребява храна, богата с мазнини, подчертава авторът на изследването Бо Сан. За да се предотвратят проблемите със здравето при детето, жените трябва внимателно да следят за храната си, особено през периода на кърмене, препоръчва той.