Дали ще ходиш четири пъти дневно по 15 минути или 1 час без да спреш, е много различно. Защото ползата от това да вървиш 45 минути без да спреш е в по-бързото изгаряне на захарта. Тя започва да се топи след 30-та минута. Ако ходенето е за по-кратко време, изразходваш само калории, но това не е достатъчно, за да отслабнеш.
Да си го кажем по-точно: не направим ли 2000 крачки дневно, не можем да говорим за полза от ходенето.
А ползата за здравето от ходенето пеша е доказана отдавна, и последните данни само я потвърждават.
Две нови изследвания върху мъже показаха ефекта от двигателната активност във връзка с появата на някои заболявания. Те са направени в Медицинския център на ветераните Дъръм, Северна Каролина и във Финландия.
Американските учени се заели да анализират причината за заболяване от рак на простатата, като направили биопсия на 190 мъже - ветерани от войната. Оказало се, че мъжете, които вървят средно по 3 часа на седмица имат значително по-малко развитие на рак в биопсията. А най-нисък риск да го развият е сред вървящите от 3 до 9 часа седмично.
Във Финландия пък учените изследвали 2560 мъже с различни видове ракови заболявания. Като търсили разлика между мъжете, които вървят умерено средно с 5 км в час и тези, които тичат. Учените стигнали до заключение, подобно на техните колеги в Щатите. Те установил, че между спортуващите бързо ходене има по-малко случаи от рак на белите дробове и на стомашните органи, отколкото при тези, които въобще не се занимават със спорт.
И тъй като ходенето е най-лесната, достъпна и успешна профилактика хората от всяка възраст и с различен темперамент, важно е да знаем
как да се движим
за да постигнем ефект.
Целта е то бъде удобно и леко, но да му отделяте най-малко 30 минути дневно.
Най-важно е в началото да имате подходящи обувки – леки, меки и удобни. Те трябва да са с равна подметка и да не пристягат ходилото, като най-добри за случая са маратонките, съветват водещи треньори. Маратонките трябва да се сменят на всеки 500 мили (800 км) – тоест приблизително всяка година. Ходенето може да става до работното място и обратно – виждали сте как американците го правят: прибират официалните обувки в чантата, а до офиса крачат с маратонки. Може да го правите в почивните дни в парка, или на излет сред природата.
Доказано е, че краченето в добро темпо поне по половин час дневно (или 3 часа седмично) намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. А ако вървите седмично по 7 часа със същото темпо, ще намалите сериозно риска от рак на гърдата и от диабет тип 2.
с каква скорост да ходим?
Ползата се появява само, ако човек върви минимум 20 минути със скорост, при която пулсът на сърцето е завишен с 50-60% над максималната му стойност. Или казано по-просто - така да се задъхваш, че все още да можеш или да говориш, или лекичко да си тананикаш, без учестеното биене на сърцето да ви пречи.
Това ускорение в темпото обаче трябва да става постепенно, без да се напрягате, без да се претоварвате и без мислите ви да са заети с мисълта за него!
Ако вървите в споменатото темпо в продължение на 2 часа обаче, трябва да си наваксате с енергийно гориво. Учените смятат, че водата съвсем не е достатъчна при дългото ходене.
Препоръчително е да пиете
тонизиращи напитки, които съдържат подходящо количество сол и въглехидратозаместители, за да се предотврати дехидратацията и хипонатремията (недостигът на натрий).
Не се препоръчват кока-колата и висококофеиновите напитки.
Препоръчват се обаче богатите на въглехидрати плодове, като бананите (те са чудесен източник на натрий), както и ябълките, портокалите и стафидите.
И не забравяйте, ходенето трябва да се превърне за вас в удоволствие. И то такова, че по време на разходката да ви занимават само положителни мисли. Единствено така ефектът за тялото и за ума ще бъде хармоничен и пълноценен.
А това постепенно ще ви излекува от редица заболявания и ще ви предпази от много други.
Крачки за здраве
Добави коментар
‹
›
Коментари