Ако не обръщате внимание на собствения си слух, особено с напредване на възрастта, може да срещнете загуба на слуха и глухота. Кои фактори могат да доведат до това?

Свързаната с възрастта загуба на слуха е често срещана. Не само възрастта води до нея, но и силните шумове, болестите и наследствеността. Кондуктивната загуба на слуха е свързана с проблеми с външното и средното ухо. Сензоревралната загуба на слуха засяга вътрешното ухо, има и смесена загуба на слуха, която комбинира и двата вида. Ако човек започне да губи слуха на едното или двете уши, определено трябва да се консултирате с лекар.

Някои от тези симптоми включват приглушен говор и звук, проблеми с чуването на съгласни, налага се непрекъснато да се моли хората да повтарят това, което казват, увеличаване на силата на звука на телевизора, затруднено разбиране на речта във фонов шум. Всичко това може да е признак за увреждане на ухото, а може и да е резултат от микроинсулт, който просто не сте забелязали. Невъзможно е да разберете сами точната причина за загуба на слуха, трябва да се консултирате с лекар, който ще извърши задълбочен преглед, ще проведе тестове и ще предпише лечение.

Понякога загубата на слуха може да бъде причинена от прекомерно натрупване на ушна кал, инфекции или пробито тъпанче. При сензорна загуба на слуха настъпва необратимо увреждане на вътрешното ухо. Прилага се от космените клетки на кохлеята, което нарушава пътя, по който звуковите вълни достигат до мозъка. Чести причини са стареене, силни звуци, нараняване или някои лекарства. Трябва да вземете предпазни мерки като използване на слушалки при ниско ниво на силата на звука, тапи за уши, когато нивото на шума е високо, редовно да проверявате слуха си и никога да не набивате чужди предмети в ушите си. Между другото, памучните тампони също не са най-добрият начин за почистване на ушите, тъй като те са дълги и тънки и при неправилна употреба могат да повредят ухото.