Откритието обаче не е на китайски, а на корейски учени, които отделили от китайското зеле особени вещества, затрудняващи образуването на ракови клетки.
Експерти от Корейското управление за развитие на селскостопанските райони тестували 23 вида китайско зеле. Резултатите доказали, че в този зеленчук се съдържат 14 вида антиканцирогенни вещества, включително и глюкозинолати – сложни органични съединения, към които се отнасят глюкозата и агликонът.
След това изследователите тествали споменатите съединения към ракови клетки. Оказало се, че клюкозинолатите способстват развитието на апоптозата – процес на програмирана клетъчна смърт. Това свойство на зелето играе ключова роля от гледна точка на профилактиката и борбата с вече присъстващите в тялото новообразувания. В грам от зеленчука се съдържат средно 2,3 милиграма от чудо-съединението.
Било доказано също, че в китайското зеле съдържанието на глюкобрасицин, известен с противораковите си свойства по отношение на рака на млечната жлеза, е няколко пъти по-силно, отколкото при броколите