Захарният диабет е хронично заболяване, чието развитие е тясно свързано с метаболитни нарушения, припомнят ендокринолози.
Има два основни типа диабет: диабет тип 1 и диабет тип 2 и всеки от тях има свои собствени рискови фактори и симптоми.
Защо се появява диабет тип 1?

При този вариант на заболяването панкреасът не произвежда достатъчно инсулин. Причините за това нарушение не винаги са ясни. От известните, изследвани рискови фактори лекарите идентифицират генетична предразположеност, както и автоимунни заболявания - например този тип диабет се среща при хора с тиреоидит или целиакия. Той може да се развие и във връзка с възпаление, което възниква в тялото като отговор на инфекция.
Диабет тип 1 най-често се диагностицира при деца и млади хора, но рискът от появата му съществува във всяка възраст.
Защо се появява диабет тип 2?

Този тип диабет е тясно свързан с нарушение, при което клетките губят своята чувствителност към инсулин – появява се така наречената инсулинова резистентност. Генетиката също може да допринесе за появата му, но затлъстяването се счита за основен рисков фактор. Освен това заболяването се причинява от високо кръвно налягане и високи нива на холестерол в кръвта.
Диабет тип 2 обикновено се развива при възрастни.
Някои симптоми са общи за двата типа диабет.

Лекарите съветват да се обърне внимание на честото уриниране, силната жажда и повишения апетит, постоянната умора, замъгленото зрение и лошото зарастване на кожни лезии.
Как се проявява диабет тип 1?

Характеризира се с колебания в теглото - бързо наддаване или, обратно, загуба. Друг симптом е процесът, наречен кетоза (тялото използва мастните клетки, за да произвежда енергия) - в този случай се усещат гадене, болки в корема и лош дъх.
Как се проявява диабет тип 2?

В неговите случаи може да има проблем със сърбеж по кожата или чести инфекции – гъбични инфекции, млечница, инфекции на пикочните пътища.

Медицината разпознава и трети вид диабет -

Гестационен диабет
Той се развива по време на бременност, причинявайки повишени нива на кръвната захар, които могат да бъдат опасни както за майката, така и за бебето. За щастие, в повечето случаи гестационният диабет отзвучава след раждането. Въпреки това има случаи, при които състоянието продължава и жените, които са го имали, са много по-склонни да развият диабет тип 2 в бъдеще.