Забравянето не е просто неспособност да си спомняме, а активен процес на премахване на спомените, установиха шотландски учени от университета в Единбург. Изследването на учените показа, че мозъкът се спасява от спомените като компютър, придвижвайки ненужните файлове в кошчето, пише The Daily Mail.

Спомените се съхраняват благодарение на сигналната активност, ставаща между клетките на мозъка и специални АМРА-рецептори. Колкото повече такива рецептори има на повърхността, където се формират връзките между мозъчните клетки, толкова паметта ни е по-добра. След известно време, ако спомените не изплуват от паметта, броят на АМРА-рецепторите намалява и спомените постепенно се изтриват.

Шотландските учени провели изследване върху мишки, като използвали три типа гризачи с признаци на амнезия. Те идентифицирали мозъчните клетки на мишките, които са свързани със спомени за токов удар. С помощта на синя светлина изследователите активирали клетъчната памет и стимулирали така наречените енграмни клетки. Това водило до възстановяване на спомените за токовия удар.

Забравянето на информация помага на животните да се приспособяват към околната среда, обясняват учените. Блокирането на АМРА-рецепторите със съответстващи препарати нарушавало естествения процес на изтриване на спомените.

Учените се надяват, базирайки се на откритието да създадат лекарства, които да помогнат на хората с деменция, надяват се учените.