Различни данни показват, че гладът за картофени ястия е тясно свързан с предразположеността на организма към диабет тип 2. Този продукт, съдържащ много нишесте и въглехидрати, може да повиши нивата на кръвната захар.
Но вредата, която периодично се приписва на картофите, не се дължи на продукта с всичките му компоненти, а на това как хората го готвят и с какво го ядат, установиха австралийски учени от Университета Edith Cowan.
Повишеният риск от диабет може да не се дължи на самия картоф, а на метода на приготвяне и свързаните с него продукти, казват изследователите.
Експертите анализирали хранителните данни на 54 000 души, живеещи в Дания, където картофите са почитани и популярни в националната кухня. Учените твърдят, че картофеното пюре, пържените картофи, чипсът могат да увеличат вероятността от диабет - те са наситени с мазнини, не съдържат фибри, използват се заедно със сосове и други храни, които увеличават количеството мазнини и консумираните калории, но не дават дълго засищане. Редовната им употреба води до затлъстяване и заедно с това до диабет тип 2.
Начинът да ядете картофи без риск от диабет е да ги консумирате варени и охладени, установили експертите.
Варените картофи не са статистически свързани с по-висок риск от развитие на диабет, това изобщо не го е повлияло, казва един от авторите на работата Пратик Покхарел.
Коментари