Кожата е нашият най-голям орган, който, както и останалите, изисква редовна грижа и поддръжка отвътре. Анжелика Дювал, диетолог и експерт на пазара за витамини и натурални продукти за здравословен начин на живот iHerb, посочва основните хранителни компоненти, които ще помогнат за поддържане на кожата млада и свежа за дълго време.

Здравословни мазнини

Кожата ни е покрита с киселинна мантия - смес от пот и себум. Тя изпълнява няколко важни функции едновременно. Съхранява киселинното рН на кожата, като поддържа полезните бактерии живи и предотвратява размножаването на вредни микроорганизми. Предпазва кожата от леки механични и химични увреждания. И основното, предпазва я от загуба на влага, не ѝ позволява да се напука, да се люспи и поддържа еластичността й.

За да могат мастните жлези да произвеждат компоненти от киселинната мантия, те трябва да бъдат попълнени от здравословни мазнини отвън. Нашето тяло не може да произвежда полиненаситени мастни киселини самостоятелно, затова е много важно редовно да ядем храни, богати на тях. Нуждаем се не само от специфични мазнини, а от комплекс от растителни и животински мазнини. Растителните мазнини (масла) трябва да са нерафинирани и за предпочитане сурово пресовани. Този метод за получаване на масла запазва най -много ползи. Ние получаваме основните вещества от маслата просто като ги добавяме към зеленчукови и билкови салати или хранителни смутита.

Най -здравословните животински мазнини са рибата и морските дарове.

От целия списък с храни, съдържащи животински мазнини, най-редовно ядем само яйца. И в резултат на това имаме суха коса, суха кожа и чупливи нокти. За да поправите ситуацията, но не и да купувате твърде скъпи или нелюбими храни, можете да добавите омега-3 или капсули от рибено масло към диетата за няколко месеца, съветва диетологът.

MSM

MSM (метилсулфонилметан) е органично серно съединение, което е най -важното вещество за нашата кожа и се намира във всяка клетка на нашето тяло. Най-високата концентрация на сяра се намира в кожата, косата, ноктите и ставите. С възрастта, както и в резултат на диети, заболявания и метаболитни нарушения, количеството му в организма намалява и спешно трябва да го попълним навреме. MSM значително подобрява състоянието на кожата, като подсилва свойствата на кератина. Това вещество има и противовъзпалителни свойства, които предотвратяват преждевременното стареене и увреждане на кожата.

Сярата образува гъвкави дисулфидни връзки в протеините, които осигуряват гъвкавост и подвижност на тъканите. Всички клетки на нашето тяло са постоянно в състояние на регенерация и това изисква наличието на достатъчно количество сяра в храната ни, което ни предпазва от разрушаване на тъканите от свободните радикали, поддържайки младостта ни.

По време на многобройни проучвания учените са забелязали, че използването на МСМ, освен че поддържа качеството на кожата, предотвратява развитието на различни кожни заболявания и зачервяване на кожата. В някои случаи метилсулфонилметанът също е в състояние да облекчи сърбежа, да нормализира цвета на кожата и да предотврати розацеята.

Витамин С

Аскорбиновата киселина е полезна за кожата преди всичко с това, че стимулира естественото производство на колаген. Витамин С участва в процеса на неговото образуване. В допълнение, той е доста силен антиоксидант, който блокира действието на свободните радикали, предотвратява фотостареенето, предпазва кожата от неблагоприятните ефекти на замърсения въздух и вода и температурните промени.

Основните източници на витамин С са плодовете и пресните билки. През лятото наблягайте на черешите, цариградското грозде, касиса и боровинките, както и на копъра и магданоза. А през зимата можете да преминете към портокали и киви. Достатъчно е да изядете няколко от тези плодове, за да получите дневната нужда от витамин. Важно е да запомните, че витамин С се разрушава много бързо от излагане на температура, въздух и светлина. Затова плодовете се консумират най -добре веднага след като сте ги обелили.

Витамин С със цитрусови биофлавоноиди и екстракт от шипка може да се приема кат допълнителна подкрепа. С тези естествени съставки се усвоява по-добре и антиоксидантният му ефект се засилва.

Колаген

Този протеин, заедно с еластин, образува колагенова мрежа - „скелетът“ на кожата ни, който предотвратява нейното отпускане и набръчкване. След 25-годишна възраст естественото производство на колаген започва да намалява, дори ако витамин С е нормален. Това се случва под въздействието на фактори на околната среда, поради недостатъчно качествено хранене, поради влиянието на ултравиолетовата радиация. Отсега нататък кожата се нуждае от допълнителна подкрепа.

Повечето колаген се намира в хрущялите и костите на животните. Следователно, за да го поддържате на ниво, желираното месо ще трябва да се превърне от новогодишно ястие в обикновен обяд, да се готви бульон от джолан и по-често да се приготвят желирани десерти с желатин. Ако нямате време за готвене, можете да използвате колаген под формата на разтворим прах или напитка. Изберете внимателно. На опаковката трябва да пише „хидролизиран колаген“ или „колагенови пептиди“. Това означава, че големите колагенови молекули се разграждат за по -добро усвояване. Оптимален е колагенът California Gold Nutrition от тип I и III с неутрален вкус.

Вода

Водата е основният компонент на хидролипидния защитен слой на кожата, в допълнение към мазнините. При липса на вода този слой става по-тънък, кожата изсъхва лесно, напуква се и се лющи, образувайки фини бръчки. Освен това, когато липсва питейна вода, порите се разширяват. Така тялото се опитва да получи влага отвън, ако не му се подава отвътре. Разширените пори са вратичка за бактерии и мръсотия, които могат да причинят пъпки и кожни заболявания.

Затова всеки ден трябва да пиете течности от поне 25-30 мл за всеки килограм тегло. Например, ако тежите 60 кг, ще ви трябват поне 1,8 литра вода на ден, ако 70 кг - 2,1 литра.