Един болен член на семейството може да зарази всички останали вкъщи. И нищо чудно – простудата се предава по въздушно-капков път – всяко кихане, кашляне в дома разпространява до десет хиляди инфектирани капчици. Тогава?
Ще ви дадем инструкции, които да ви помогнат да предпазите близките си от заразата.

Хидратирайте!
Вирусите се размножават особено активно на сух и хладен въздух. В нашите домове се опитваме да поддържаме топлина, но за влагата не се сещаме. Хигрометърът е специален прибор следене на влажността в помещението, който може да ви помогне да я регулирате непрекъснато.
Трябва да знаете обаче, че оптималната влажност трябва да е не по-малко от 50%, а реалната в отоплителния сезон може да бъде едва 25%. Ето защо въздухът трябва допълнително да се овлажнява.
А най-добрият начин е да ползвате овлажнител на въздуха – те са традиционни – парни и ултразвукови.
Различните овлажнители имат своите положителни и отрицателни качества. Парните са с по-ниска цена. Ултразвуковите са от ново поколение и работят напълно безшумно, лесно се регулира влажността, по голямата част от тях са снабдени и с йонизатори и вградени хигрометри.
Всички те не само борят инфекциите, овлажнявайки въздуха, но и намаляват статичното електричество в къщата.

Има ли друг начин за овлажняване на въздуха вкъщи?
Има. Растенията например емитират влага чрез листата си, но тя е твърде малка. Отворената врата към банята след къпане също увеличава влажността – но за кратко време. Освен това има и отрицателен ефект, защото създава конденз върху прозорците и стените, който впоследствие може да развъди плесен и мухъл.
Има и още един начин – това е просторът с прането, ефектът от което е кратък и не особено приятен.
Така че най-качественият начин за достигане на идеалната влажност си остава хигрометъра, който сам се грижи за поддържане на постоянното ниво на влажност в дома.

Носете маска!
Дори и ако в дома ви има няколко стаи и вие спокойно може да се уедините в една от тях, все едно ще се наложи да срещате близките си в местата за общо ползване – кухнята, банята и т.н. Затова е най-добре да носите предпазна маска, с която да защитите останалите.
Купете си от аптеката еднократна маска и я сваляйте само, когато се усамотите в стаята си. Сменяйте я на няколко часа, защото тя бързо се овлажнява от дъха ви и защитният й ефект отслабва. Ако нямате маска или това просто ви дразни, прикривайте устата с хартиена салфетка, когато общувате с близките си. Правете го задължително, когато кашляте или кихате.

Уединете се!
Ако в дома ви обаче стаята е само една, постарайте се по време на болестта да изолирате свое пространство за карантина, като си приспособите временен параван от парче тъкан. За целта просто може да използвате стари пердета или щори.

Използвайте отделна кърпа за лице и ръце.
Редовно почиствайте мишката и клавиатурата на компютъра, ако той е общ за всички в семейството. Добре е също да почиствате със спирт и бравите на вратите в дома, за да ги прочистите от полепналите частички на вируса.