Известно е, че физическата активност подобрява когнитивните показатели при хора и гризачи. Учени от Калифорнийският университет намерили начин да имитират този ефект при заседнали индивиди. Те провели експеримент с бягащо колело, поставено в клетка за първата група гризачи. Изследователите събирали кръв от възрастни или по-млади мишки, които се движели в колелото в продължение на 6 седмици. След това тази кръв била преливана на гризачите от заседнала група, в чиято клетка няма колело.
Кръвната инфузия на активните индивиди се провеждала 8 пъти за 3 седмици. Това позволило на заседналата група да се справи по-добре в тестовете за учене и памет. Анализът на мозъка показал, че при животни броят на новите неврони в хипокампуса - центъра на паметта, се е увеличил почти 2 пъти. Подобни процеси са се случвали и при животните от бягащото колело.
В центъра на вниманието се окаал ензимът гликозилфосфатидилинозитол фосфолипаза D1 (Gpld1), който се произвежда в черния дроб. Когато учените въвели гена Gpld1 на заседналите гризачи, когнитивните функции на животните и индексите за растеж на невроните се подобрили след 3 седмици по същия начин, както ако на животните се прелее кръв от активни гризачи.
Друг екип учени показал, че нивата на Gpld1 в кръвта са значително по-високи при възрастни хора, които редовно спортуват.
Коментари