Вече е известно, че COVID-19 се разпространява или чрез капки, попадащи във въздуха при кашляне и кихане, или чрез предмети или материали, върху които са се настанили капчици, съдържащи вирусни частици. Наскоро обаче беше потвърдено, че вирусът е в състояние да се съхранява и в човешки изпражнения в продължение на месец, след като у пациента напълно изчезне респираторната инфекция. И това обстоятелство може да бъде повишена опасност, съобщава британският професор Ричард Куилям от университета Стърлинг в статия, публикувана в списание Environment International.

Биолозите от изследователския екип се позовават на примера на близък роднина на новия коронавирус SARS-CoV-2, причинител на SARS-CoV-1 SARS, който е открит в отпадъчните води на китайските болници. Няма данни колко дълго патогенът COVID-19 може да остане активен във водната среда, но други коронавируси могат да оцелеят в канализацията за две седмици, в зависимост от условията на околната среда.

Присъствието на вируса в отпадните води увеличава риска той да премине в състояние на аерозол, тоест да се разпръсне в атмосферата с малки капки течност. Това може да се случи по време на изпомпване на отпадни води през канализацията, по време на пречистване на отпадни води и други подобни операции. В този случай служители на канализационни помпени и пречиствателни станции, аерационни полета, както и хората, които са в близост до тези места, са изложени на риск от заразяване от въздушните капчици. Що се отнася до фекално-оралния път на предаване, той може да бъде особено често срещан в някои части на света с лоши санитарни условия.

В тази връзка е спешно да се отделят ресурси за изследване на рисковете, свързани с възможността за предаване на COVID-19 по фекално-орален път, както и през канализацията, призовават учените от изследователския екип.