Учените от цял свят работят над създаването на т.н. бионично око, което трябва да замени зрителният орган при слепите хора.
Имплант на ретината, представляващ клъбце от карбонови тръби, приличащи на спагети с размера на нановлакна (тоест не по-големи от една милионна част от милиметъра) разработиха израелски учени от факултета по електронно инженерство в Телавивския университет. С помощта на електроток учените успели да съединят тази конструкция с живите неврони на главния мозък. Според автора на проекта проф. Яел Ханайн, полученият хибрид от синтетична и жива тъкан  ще намери много полезни приложения.
С помощта на тази технология например випускникът на университета Марк Шайн успял да проведе наблюдение върху работата на невроните на главния мозък, осъществявана с помощта на електрически импулси. Друга задача, която решава имплантът, е възстановяване на зрението при хора, които са го загубили вследствие очни заболявания, свързани с увреждане на ретината, в частност пигментна дистрофия на ретината.
Аналогични протези преминават изпитания в Щатите. Устройството се състои от тъмни очила с видеокамера, предаваща изображението във вид на електрически сигнали на електронен очен имплант, който ги представя като черно-бяла картина. По зрителния нерв картинката постъпва в мозъка. По думите на офталмолога от Очния институт при Университета в Южна Калифорния д-р Марк Хюмаюн, въпреки че след имплантацията не настъпва пълно зрение, тъй като на мозъка му е необходимо първо да привикне към устройството, болният вече успява да различи крупните обекти, а също така тъмните и светлите цветове. Устройството помага на тези, които страдат от заболяване на ретината, но зрителните им нерви са запазени. 
Друга технология, позволяваща на слепите да виждат „през устата си” се нарича BrainPort. То представлява очила с камера, преобразуваща светлината в електрически импулси. Проводникът преминава зад ухото и се съединява с прибор, наречен „бонбонче”. Този предавател е снабден с 400 електрода, поместени в устата и предаващи електрическите импулси през рецепторите на езика.По този начин мозъкът получава представа за това, което се намира пред човека. Интензивността на изображението може да се регулира. А вместо да опипва предметите с ръка, слепият човек трябва само да прекара език по електродите.
В Женева, Париж и Лондон също се водят изпитания на аналогични устройства с участието на болни от пигментна дистрофия на ретината. Планирани са нови изследвания и в други направления, които ще помогнат да се премахнат такива разстройства на зрението, като дегенерация на жълтите петна (изменения в централния участък на ретината).