Всеки иска да отслабне, без да чувства глад. Но според нови изследвания, различните заместители на захарта си играят номера със способността на мозъка ни да прецени гладни ли сме или не. И докато си мислим, че сме спестили някоя и друга калория, може да сме погълнали повече от реално необходимата ни храна.
Диетичната сода например се рекламира и затова, че не възбужда апетита – в нея се съдържа хормона GLP-1, който подтиска желанието ни да ядем. Едно друго изследване, свързано със захарина обаче, показва точно обратното. Плъховете, хранени с кисело мляко, подсладено със захарин, изяждали повече. И съответно натрупали повече калории от плъховете от контролната група, които яли неподсладено мляко. Според учените това се дължи на работата на мозъка, който явно очаква калории, когато се консумира нещо сладко. И когато организмът не ги получава, той изпраща сигнали, които забавят метаболизма.
Не е напълно ясно дали същото ще се получи и при хората. Но има изследвания, които предупреждават, че тези, които прекаляват с изкуствените подсладители, рискуват да напълнеят и развият метаболитен синдром.
Когато усещането за сладост не е съпроводено със съответното калорийно съдържание, активацията на мозъчните центрове, изпитващи задоволство от поетата храна, се забавя. И докато човек не си дава ясна сметка какво точно се случва, мозъкът търси още храна.
Допълнителен ефект от подсладителите е, че те могат да отприщят глада за сладки храни и да доведат до зависимост от тях. Съществува ясно дефинирана зависимост между нашите предпочитания към сладко, кисело, горчиво или солено и количеството храна със съответния вкус, която поемаме.
Учените все още не са излезли с категорично становище, обединяващо отделните констатации. Това, че ползващите некалорични подсладители са склонни да натрупват излишни килограми, си има своето логично обяснение. Изкуствените подсладители се ползват предимно от тези, които имат наднормено тегло. Докато хората на диета очакват нещо по-категорично.
Това, което може да се твърди на настоящия етап е, че използването на некалорични подсладители може да окаже известно положително влияние върху диетата само, ако те заместват висококалорични храни и напитки.