Най-голямото достойнство на изварата е калцият. Този микроелемент е необходим на всички, но най-вече на жените, които водят активен начин на живот и спортуват. Защото именно от калция зависи здравината на костите, той ни защитава и от остеопороза.
Последните изследвания показали, че калцият е много важен за профилактика на рака, тъй като укрепва междуклетъчните връзки. Учените забелязали още, че хората, в чийто организъм има достатъчно калций, остават по-дълго младолики и стегнати. А ако се разболеят, оздравяват по-бързо.
Особено важен е калцият през лятото, когато е горещо и ние се движим повече и се занимаваме със спорт, тъй като минералът активно се извежда с потта. Тогава недостига на калций непременно трябва да се запълва и в това отношение изварата има своите съратници. Калций има и в растителните продукти, като орехите, стафидите, зелето, целината, фасула, цвеклото, и в рибата, като сьомгата, скумрията, сардината. Рекордьори по съдържание на калций са твърдите сирена, бадемите и сусамът. Чисто аритметически изварата не може да се сравнява с тях, но тя печели за сметка на друго. Орехи и сирене не можеш да изядеш в големи количества, защото са много калорични, докато изварата – особено обезмаслената, е съвършено безопасна за фигурата. Нищо не пречи да я смесите със същия този бадем, както и със свежи зеленчуци, билки, горски и други плодове. Ползата ще е двойна и ще е много вкусно.
Изварата е благодарен компаньон – в зависимост от маслеността тя може да е суха или мазна, кремообразна или зърниста, което значи, че може да се използва по най-различен начин. И тук има възможности за прибавяне на свежи зеленчуци, като сладък лук например или нискокалоричен заместител на сиренето фета в зелени салати. Разбира се, може да я ползваме за приготвянето на многообразни десерти.
Съгласно правилата на разделното хранене, изварата се съчетава отлично със зеленчуци, като краставици, зеле, тиквички, както и със сладки плодове, като круши, дини, сладки ябълки, диви плодове, сирене и орехи. Що се отнася до подправките,  изварата най-добре се съчетава с кимион, пипер – червен и черен, босилек, горчица, както и с ванилия и мед.
От прясна извара могат да се приготвят както студени, така и горещи блюда. За десерт е най-добре да се вземе пълномаслена извара – стават се  по-вкусни. Но ако следите за теглото си, ще се наложи да приготвите чизкейка от обезмаслена сметана.
Много разводнената сметаната преди употреба трябва да сложите в марля и да я изцедите за час-два. За ароматизация е добре да добавите ванилия, настъргани кори от лимон или портокал, различни сиропи. 
Досие на продукта
- Изварата съдържа калций, фосфор, желязо, магнезий, аминокиселини, в това число и метионин и илизин, които понижават нивото на холестерина.
- Белтъците на калция се усвояват по-лесно от белтъците на месото и на рибата.
- Колкото повече е маслеността на изварата, толкова повече е и съдържанието на каротин и витамини В1 и В2 в нея.
- Изварата нормализира процеса на кровообразуване, работата на нервната система и обмяната на веществата.
- Блюдата с извара са особено добри за вечеря, защото калцият помага за здрав и спокоен сън.

Някои продукти пречат за усвояването на калция. Ако искате да получите максимална полза от храните с извара, най-добре е да не ги смесвате с кафе, кола, шоколад, алкохол, мазнини и големи количества захар.