Авангардна за страната ни операция по поставянето на туморна тазова протеза от ново поколение извършиха ортопед-травматолозите от УМБАЛ „Софиямед“ начело с проф. д-р Андрей Йотов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология. Сложната оперативна интервенция е извършена на 41г. пациент със злокачествен тумор, ангажиращ тазовата кост и тазобедрената става.

Прогнозата при подобни случай в миналото изисква отстраняване на засегнатата тазова половина с прилежащия долен крайник (хемипелвектомия). Опитът на специалистите у нас, както технологичните иновации в медицината поставят основата на развитието на т.нар. съхраняващи крайника операции. Благодарение на опита си в тази насока ортопед-травматолозите от Университетска болница „Софиямед“ се ангажират със  сложния случай и отстраняват засегнатия участък от таза заедно с тазобедрената става. След като извършват реконструкция на отстранения участък те поставят специална туморна тазова изкуствена протеза за първи път у нас и така запазват функцията на крака на мъжа.

При конкретния пациент се наложи отстраняването на почти цялата тазова половина и тазобедрената става, на мястото на която ние поставихме туморна тазова протеза. Операция с подобна сложност и тежест се извършва за първи път в България. Тя изискваше както специална хирургична техника, така и специфичен инструментариум. Може да се каже, че интервенции от този тип са един от най-тежките в ортопедичната хирургия, тъй като се работи в непосредствена близост с вътретазови и коремни органи, магистрални съдове, нервни структури и органи на отделителната система. Това коментира проф. Йотов, който е бил и дългогодишен Председател на Българското научно дружество по ортопедия и травматология.

Проф. Йотов е един от малкото у нас, които развиват тазовата хирургия. Той коментира, че протезите за подобни операции са различни модели, като един от най-перспективните напоследък е т.нар. stem-cone (приличаща на фуния за сладолед). Протезата се закрепва към съхранената част от таза и след възстановителния период пациентът може да се придвижва чрез крайника, който е със запазени функции.

 Операцията на 41г. пациент продължава 6 часа, а прогнозите след приключването на индивидуалната програма за рехабилитация и физиотерапия са, че до 4-6 месеца той ще възстанови и ще може да се придвижва.

 Благодарение на съвременните средства за диагностика случаите на такива пациенти се откриват бързо и съответно могат да се вземат навременни мерки за тяхното лечение. До момента те се насочваха към специализирани клиники в чужбина, тъй като у нас нямаше възможност за извършване на интервенции от толкова голям обем, защото те изискват както специфичен хирургичен опит, така и умения в сферата на тазовата хирургия, допълва проф. Йотов.