Много хора се сблъскват с факта, че показателите на кръвното им се повишават при посещение при лекар и намаляват у дома, казва д-р Мартин Скар, щатен консултант за Mail on Sunday и Mailonline, и обяснява защо се случва това.

Става дума за синдром на бялата яка или хипертония на бялата престилка. За съжаление, когато кръвното налягане се измерва от лекар, то почти винаги е по-високо, отколкото когато се измерва от самия човек. Едно от възможните обяснения е, че лекарите използват по-модерна апаратура. Понякога, ако тези измервания се правят в болница, пациентът носи апарат (холтер) за измерване на налягането в продължение на 24 часа и това устройство оценява показанията на всеки половин час. Това е много по-точна оценка от измерването веднъж на ден.

Стресът също играе роля. Човек просто се притеснява, когато види пред себе си лекар, който може да му съобщи неприятни новини за неговото здраве. Ето защо индикаторът за налягане може да скочи, а при особено впечатляващи хора е много силен. Понякога дори не могат да преминат през планирани операции, тъй като са толкова притеснени, когато са в болницата, че налягането винаги е в рамките на хипертоничната криза.

Кръвното налягане обикновено спада драстично през нощта. Ако това не се случи, тогава говорим за проблем, който се нуждае от решение. Най-добре е да ви поставят холтер, който да носите през целия ден. Използвайте го у дома, където се чувствате комфортно и безопасно, и едва след това посетете лекаря с получените резултати, за да получите съвет или необходимото лечение, съветва д-р Скар.