През последните четиридесет години броят на хората със затлъстяване по света се е утроил и в същото време са се появили много различни диети, които предлагат бърза загуба на тегло.

Когато става въпрос за здраве и дълголетие, не бива да се фокусирате само върху отслабването, съветват американски учени от Университета на Аризона и Университета на Вирджиния, чиято статия е публикувана в списание iScience. По-добре изобщо да не мислите за излишните си килограми (авторите наричат ​​този подход „неутрален по отношение на теглото“), а да се съсредоточите върху спортуването и подобряването на физическата годност.

Избягването на прекомерно фиксиране върху теглото в полза на физическото възпитание не само ще предотврати или намали риска от развитие на заболявания, свързани със затлъстяването (диабет, сърдечно-съдови заболявания, рак, проблеми с костите и ставите), но и ще предпази от рисковете за здравето, свързани с т.нар. „йо-йо ефект“, според изследователите. Говорим за порочен кръг, когато рязкото отслабване в резултат на диета се заменя с ново, често дори по -голямо от преди, наддаване на тегло. Тези циклични скокове в теглото са дори по-опасни от самото наднормено тегло, тъй като увеличават риска от много здравословни проблеми, включително загуба на мускули, мастен черен дроб и диабет.

Авторите стигнали до своите заключения, като анализирали резултатите от множество проучвания, сравняващи ефекта, който имат два фактора върху риска от хронични заболявания и преждевременна смърт: загуба на тегло и повишена кардиореспираторна издръжливост. В крайна сметка се оказало, че по-активният начин на живот и подобреното физическо състояние значително намаляват тези рискове, отколкото просто целенасочената загуба на тегло.

Настоящите насоки препоръчват възрастните да отделят 150 до 300 минути седмично (приблизително 20 до 40 минути на ден) за умерена физическа активност (като ходене с интензивно темпо) или 75 до 150 минути седмично (приблизително 10-20 минути на ден) ) - по-интензивна физическа активност (например джогинг).

Важно е да имате предвид, че ползите от упражненията зависят от дозата и най-големите ползи за здравето, които ще получите, е просто като преминете от седене на дивана до извършване дори на малки физически упражнения, обяснява съавторът Глен Гаесер. Също така е важно да се отбележи, че се взема предвид цялата физическа активност за деня. Тоест, няколко кратки разходки през деня, дори и да ви отнемат само две или десет минути, ще донесат не по -малко ползи за здравето от една дълга разходка.

Признаваме, че в нашата обсебена от напълняването култура идеята да не се фокусираме върху теглото може да бъде трудно да спечели популярност, казва Гасер. Ние изобщо не сме против отслабването като такова, а просто вярваме, че теглото не трябва да бъде основният критерий, по който се оценява успехът в борбата със затлъстяването, допълва ученият.