Емотиконите, изобразяващи усмихващи се или тъжни лица, влияят на човешкия мозък, установили след изследване австралийски учени от училището по психология в Университета Флиндърс.
Използването на емотикони активизира части на мозъка, които работят в моментите, когато човек гледа на изобразените лица. А причината за популярността на жълтите главички учените обясняват с това, че човешкият мозък ги обработва като истински лица.
Емотиконите са нова езикова форма, която човек създава, казва д-р Оуен Чърчес. И за декодиране на тази нова езикова форма в мозъка ни се формира нов шалбон за мозъчна активност, обяснява той. Според учените хората отделят повече внимание на лицата, отколкото на останалите обекти, попадащи в полезрението им, когато се опитват да разберат емоциите на събеседника си.
По време на експеримента учените показвали на 20-те участници различни емотикони (с използване на двоеточия, тиренца и скоби, и безсмислени символи. Учените използвали електрофизиологията, за да определят характера на електрическата активност в главния мозък, когато участниците разглеждали различните изображения. И открили, че хората реагират на емотиконите точно както и на истинските лица. Резултатите изумили самите изследователи!
Човек няма вродена невронна реакция на емотиконите. До 1982 година не съществуваха и никакви причини за съчетаване на символи, припомнят те.
Изкуствено създадената невронна реакция е много интересен предмет за изучаване. Символите се появяват за пръв път през 1862 година в стенограма на речта на 16-тия американски президент Ейбрахам Линкълн. В нея били отразени реакциите на аудиторията към забавната част от речта на президента, като аплодисментите и смехът например.
Автор на първите съвременни емотикони е Скот Фалмън, който предложил да се използват двоеточия, тирета и скоби като отличителни знаци между сериозните съобщения и шегите.
Смеещото се жълто човече било изобретено много по-рано от останалите. През 1963 година от американския художник Харви Бол, който го нарисувал по поръчка на застрахователна фирма, чиито ръководители искали да напомнят на служителите си, че трябва да се усмихват на клиентите. Тогава за десетминутната работа по създаването на смеещия се емотикон художникът спечелил 45 долара.