Имунната система на екстравертите е по-силна от тази на по-необщителните хора. Това е изводът на международна група учени, изследващи връзката между индивидуалните черти на характера, здравето и продължителността на живота. Резултатите от проучването им са публикувани в списание Psychoneuroendocrinology.
В изследването на британските специалисти от медицинското училище на Нотингамския университет и американските им колеги от Калифорнийския университет участвали 86 жени и 35 мъже на възраст между 18 и 59 години. Всички те били в добро здраве и преминали стандартен психологически тест с пет основни показатели: екстраверсия, емоционалност, откритост, доброжелателност и добросъвестност. После дали кръв за анализ на гените, регулиращи имунната система срещу различните неблагоприятни фактори от околната среда.
Резултатите показали, че повишена активност на такива гени се наблюдава при участниците, набрали най-голям бал по скалата за екстравертност, тоест хора, обичащи общуването и склонни към социална дейност. В същото време при участниците с пик на добросъвестността, ефективността на работа на имунните гени – обратно, била понижена.
Открихме, че социално активните хора заради общуването се сблъскват с по-висок риск от инфекции, вследствие на което тяхната имунна система се е развила по-добре и може по-лесно да ги предпазва. Докато по-необщителните са по-незащитени от инфекции, обяснява ръководителят на изследователския екип Кавита Ведара от Нотингамския университет.
Коментари