Германският федерален институт за оценка на риска анализира здравето на костите при 72 души - 36 вегани и 36 на смесена диета. За тази цел била извършена ултразвукова денситометрия на калтенеуса (показваща плътността на костната тъкан). Резултат показал, че средно хората на веганска диета имат по-ниска оценка на костната плътност от останалите.
Изследването идентифицирало и важни биомаркери в кръвта и урината. Това било насочено към идентифициране на хранителните вещества, които могат да бъдат свързани с диетата и здравето на костите. От 28 параметъра били идентифицирани 12 биомаркера, най-тясно свързани със здравето на костите, като например това бяха аминокиселината лизин и витамините А и В6. Установено било, че при веганите нивото на тези биомаркери е понижено.
Изследователите заявяват, че комбинацията от витамини А и В6, лизин, левцин, омега-3 мастна киселина, селенопротеин Р, йод, стимулиращ щитовидната жлеза хормон, калций, магнезий и белтък а-Клото е положително свързана със здравето на костите. За разлика от това, по-ниските концентрации на хормона FGF23 (растежен фактор на фибробластите) са наблюдавани с по-високи стойности на денситометрия. Коментарът е, че веганите консумират по-малко хранителни вещества, които помагат за укрепването на костите.
Коментари