По човешките сълзи може да се диагностицира рак на млечната жлеза и на простатата, както и да се изясни предразположеността към поява на такива заболявания, открили австралийски учени.
Екип, ръководен от професор Марк Уилкок проучил съдържащия се в сълзите протеин, който според учените може да стане основа за разработката на бърз, прост и неинвазивен начин за установяване и диагностика на онкозаболявания.
Учените избрали за иследване именно рака на млечната и простатната жлези, тъй като в тези случаи се променя хормоналния фон, влияещ на производството на сълзи. Да се открият тези заболявания в ранен стадий е много сложно. Мамографията, която се използва за откриване на рак на гърдата често пропуска малките новообразувания, а за диагностика на рака на простатата е необходим “ректален анализ”. И двете процедури са крайно неприятни.
С помощта на мас-спектрометрия учените вече определили съдържание в човешките сълзи на белтък-биомаркер. Благодарение на това може да се идентифицира белтъка по наличните в него аминокиселини и тяхната определена последователност, за да се сравнят след това получените резултати с известните белтъчни последователности и се открият различията в протеините на здрави и онкоболни хора.
Днес учените проучват биомаркерите в сълзите на раково болните, за да открият различията в комбинациите на около 100 протеина в слъзната течност. Те вече са определили пет биомаркера, които се променят при поява на рака.