Рисковият фактор на фибробласти 9 (FGF9) е повишен с 32% при хората с депресия в ключовата част на мозъка. Както показали изследвания върху гризачи, изкуственото повишение в концентрацията на съединението провокирало депресивни изменения в поведението, съобщава Eurek Alert. На свой ред повтарящият социален стрес предизвиква повишение на FGF9 в тъканите.
Учените сравнили образци от мозъчните тъкани на починали хора с и без депресия. При хората с депресия било повишено нивото на FGF9 в тъканите. Особен интерес предизвикало състоянието на хипокампа – частта на мозъка, отговаряща за паметта, обучението и стресовия контрол. Оказало се, че няколко други фактори на ръста на фибробластите били в малка концентрация, докато концентрацията на FGF9 била висока. Значи депресията променяла цялата система за регулиране на клетъчния ръст и развитие.
Тестовете с мишки били проведени за да се разкрие дали се повишава концентрацията в отговор на стреса или тя си е повишена отначало и спомага за развитието на депресията. Било установено, че в отговор на повтарящия се стрес се е повишило нивото на FGF9, гризачите избягвали контакти с други мишки и теглото им се покачвало. По-нататък учените въвели FGF9 пряко в мозъка. Това повишавало нивото на тревожност при животните и те се движили по-малко.
В отделна част от експеримента специалистите създали вирус, който се намесва в работата на FGF9 посредством РНК-интервенция. Вирусът действал с особена част на хипокампа. Активният вирус помогнал за понижаване нивото на FGF9 с около 30%, а животните демонстрирали по-малко признаци на тревожност.
Коментари