Днес сте влизали в Гугъл поне веднъж. Забелязахте ли илюстрацията на търсачката? А познахте ли кой е там и защо?
Днес се навършват 142 години от рождението на микробиолога доктор Стамен Григоров - откривателят на Лактобацилус булгарикус. Това е бактерията, отговорна за производството на киселото мляко, познато по целия свят като йогурт. По този случай днес на търсачката на онлайн гиганта Гугъл има тематична илюстрация изобразяваща д-р Григоров и съдове с всеизвестното кисело мляко.
Стамен Григоров е роден в село Студен извор, Трънско през 1878 година. Завършва гимназия в София. Следва „Естествени науки“ в Монпелие. Малко след като се оженил, той напуснал дома си в България, за да заеме длъжността научен сътрудник в Медицинския университет в Женева, Швейцария. На тръгване д-р Григоров взел със себе си глинен съд с домашното българско кисело мляко, заквасено от съпругата му.
По това време киселото мляко е традиционен продукт в България, приготвян от векове във всеки дом. Жените заквасвали киселото мляко в глинени съдове като този, с който г-жа Григорова изпратила в Швейцария съпруга си.
Професорът по бактериология Леон Масол бил впечатлен от ерудицията на своя асистент и той насочва младия българин в научните му занимания. Професорът осигурява на Григоров достъп до модерни лаборатории, в които да изследва киселото мляко, което съпругата му Даринка продължава да изпраща от България.
През 1905 г. д-р Стамен Григоров за пръв път описва млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. Първоначално той описва млечнокиселата пръчица като „Бацил А“. По-късно микроорганизмът е наречен „Лактобацилус булгарикус“, в чест на родината на неговия първооткривател. Днес официалното име на този микроорганизъм е „Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus Grigoroff 1905“ и по цял свят се свързва с България.
Коментари