Гръбначен стълб имат хиляди животински видове, но само при човека той е във вертикално положение. А болките в гърба, шията и пояса са изключително човешка „привилегия” и нашата „награда” за изправеното ходене. Но и с тях  можем да се преборим, уверяват учените.
Гръбначният стълб се състои от прешлени и междупрешленни дискове.
Прешлените са кости, а дисковете – хрущяли.
Междупрешленните дискове смекчават натоварването при бягане и скачане. Намаляват натоварването и двете извивки на гръбначния стълб - шийната и лумбалната (поясна) лордози.

Как да запазим гръбнака си здрав?

Не вдигайте тежести с протегнати ръце! Силата, която притиска гръбначния стълб е 5 пъти по-голяма от товара. Такова натоварване поврежда гърба и става причина за появата на лумбаго.
Затова поемайте тежестите колкото е възможно по-близко до гърдите.
А повдигайки тежестта, не се прегъвайте. Приклекнете. Гърбът трябва да остане прав. Така прешлените са разположени успоредно един на друг и натоварването им е еднакво.

Как да се спасим от болките?

За да смъкнем временното възпаление, съществуват цял комплекс безрецептурни препарати, като ибупрофен, диклофенак, диклак.
Добре е да се прилагат в продължение най-много на пет дни.
Болката обаче може да не утихне и заради това, че мускулите и мозъкът обменят сигнали, в резултат на които мускулите и сухожилията се спазмират и гърбът продължава да ви боли. Препарати за лечение на такава травма може да изписва само лекар.
Случва се и гърбът да си е наред, но в мозъка да остане огнище на възбудата. В такъв случай ще помогнат антидепресантите, които въздействат на централната нервна система. Те също се предписват от лекар.

Присъда ли е счупването на гръбнака?

Най-страшното за гръбначния стълб е счупването. Това обаче все още не означава, че човек за цял живот ще остане прикован към леглото.
По данни на американските лекари компресионно счупване на гръбначния стълб се случва при 30% от американците. Такова счупване става заради компресия на дисковете при удар или падане. Или вследствие на остеопороза, което често се случва при жените в напреднала възраст.
А силните счупвания, които могат да обездвижат човек, са рядко явление.

Може ли да се заздрави гръбначния стълб?

Да. Силните мускули на кръста и по коремната стена правят гръбнака много по-устойчив на натоварвания, осанката – правилна, а счупването – малко вероятно. За да укрепите гърба си, е достатъчно по десет минути дневно да правите коремни преси.