Ген, отговарящ за качеството на зъбния емайл, бе открит от британски изследователи. Както е известно, хората не са в състояние да възстановят зъбния емайл, ако той се повреди, тъй като изработващите го клетки (амелобласти) престават да са активни.
Тоест ако повърхността на зъбите се подложи на риск от разрушаване вседствие на неправилно хранене или на лоша устна хигиена, активните бактерии проникват по-дълбоко в зъбите и се развива кариес.
Джеймс Осаливан от университета в Манчестер и екипът му сканирали геном на четирима роднини, при които имало генетично разстройство, наречено несъвършен амелогенез. То води до отслабване на емайла. На анализ бил подложен и геномът на пет души от семейство, което не страда от това разстройство. Накрая учените съпоставили получените резултати с резултатите от анализа на 952 образци ДНК, взети при странични лица.
Членовете на семейството с разстройства имали мутации в двете копия на гена FAM20A. Здравите роднини пък имали само едно копие от мутиращия ген. Докато в образците на външните хора такава мутация въобще не била открита.
Биологът Тони Фан от университета в Западна Австралия предполага, че протеинът, създаван от генома FAM20A е способен да активизира изработването на емайл, прикрепяйки се към амелобластите. Ако това е така, то твърде е възможно протеинът да се използва за повторно активиране на клетките, произвеждащи емайл, който предотвратява развитието на кариеса.
Генът FAM20A пази зъбите здрави
Добави коментар
‹
›
Коментари