ООН планира да приключи с глада по планетата ни с помощта на генетично модифицирани сортове пшеница.

Екип британски учени предложили да използват някои от генетично модифицираните сортове пшеница в качеството на жизнеспасяващо решение на проблема с гладуването. Повишаването на производителността от тези сортове се постига за сметка на завишената способност да събират въглероден диоксид от атмосферата, което активира фотосинтезата и – съответно, продуктивността. Освен това генетичната модификация може и да помага за решаване на проблема с прогресиращото повишение нивото на въглеродния двуокис в атмосферата – при условие за мащабното култивиране на този сорт.

Както е известно, при процеса на фотосинтеза растенията поглъщат въглероден двуокис от атмосферата, който встъпва в реакция със слънчевата светлина и водата, за да синтезира енергията, осигуряваща съществуването на растенията. Обикновената пшеница не е особено ефективна в този процес, тъй като не умее да извлича пълноценно въглеродния двуокис заради дефицита на определени молекули.

За да увеличи съдържанието на тези молекули в растението, учените добавили в неговия геном копия на фермента SBPase. Оказало се, че процесът на фотосинтеза в ГМО-пшеницата протича особено активно при високи нива на СО2. В момента група учени подготвят семена за полски изпитания, които ще проведат напролет следващата година.