Много привикват организма си към „сух режим”, ръководейки се от принципа: пия толкова, колкото организмът ми иска. В това е и проблемът – изпитвайки постоянен дефицит на течности, въпреки чувството на жажда, организмът няма как да покаже, че иска вода. А признаци на обезводняване има и те са най-различни. Кои са те? Медиците ги изброяват.
Промяна в настроението. Тъй като 85% от мозъкът ни се състои от вода, при недостигът й човек става раздразнителен, губи ясната мисъл, има главоболие, шум в ушите, изпада в депресия. Ако съдържанието на вода в мозъка намалее до 70%, той може да развие остра психоза, да изпадне в делириум или да започне да халюцинира.
Умора. Човек чувства умора, ако кръвта му е замърсена с голям брой вредни вещества, които не могат да бъдат изведени навън без достатъчно количество вода.
Физиологът от Харвардския университет Джон Пит се убедил в непосредствената връзка между употребата на вода и умората, като изследвал 3 групи атлети на бягащата пътека, по която те се движили със 6 км/ч. Първата група въобще не пиели вода, във втората пиели само, когато изпитват жажда, а атлетите от третата група пиели по една чаша вода на всеки 15 минути от седемчасовата тренировка. Какво показали резултатите? При атлетите от първата група след 3,5 часа тренировки телесната температура се повишила до 38,9 градуса по Целзий и те чувствали крайна умора; при атлетите от втората група повишаването на температурата и умората настъпили на шестия част от тренировката, а на тези от третата група след 7 часа тренировки не само не се повишила телесната температура, но те имали още сили да продължат нататък.
Което значи само едно: ако пиете достатъчно вода, ще може да предотвратите умората. Затова ако ви предстои тежка работа, пийте повече от целебната течност. Ако децата ви се чувстват уморени или капризничат, дайте им по чаша вода. А и самите вие изпивайте чаша-две, за да сте по-уравновесени и по-малко уязвими към стрес и заболявания.
Пресъхване на устата. Лигавицата се състои от 90% вода, затова при недостига й езикът става обложен, появява се неприятна миризма, слюнката се сгъстява и затруднява преглъщането на храната. Затова ни се пие вода, когато се храним.
Състоянието на кожата. При недостатъчно постъпване на течности в организма кожата става суха, набръчкана и бледа.
Ниска съпротивляемост на организма. При недостиг на вода левкоцитите – белите кръвни клетки, отговарящи за защитата на организма от инфекции, не могат да изпълняват функциите си. В резултат на това ние често боледуваме от простуда и други заболявания.
Водата помага и да смъкнем температурата, интоксикацията и да нормализираме обмяната на веществата.
Кога и колко вода трябва да пием
Това зависи от времето и вида работа, която вършим. Възрастен човек, който работи на бюро в офис губи приблизително 2,5 литра вода дневно - по 1,5 литра чрез урината, 500 мл през кожата, 350 мл чрез белите дробове и 150 мл чрез екстрементите. Това прави почти 10 чаши вода. Около 4-5 чаши ние приемаме чрез храната. Значи ни остават за наваксване още 5-6.
За да изчислите колко е минималното количество вода, което трябва всекидневно да пиете, разделете теглото си на 12, препоръчват диетолозите.
Водата надвива стреса и умората
Добави коментар
‹
›
Коментари