Показателите на деменция ще се влошат през следващите няколко години, като се очаква глобално разпространение от тревожните 139 милиона до 2050 г. Прогнозите предизвикаха тревога сред медицинските общности, които все още не са намерили лек. Но има доказателства, че някои хранителни вещества могат да забавят, ако не и да защитят мозъка от това състояние.

Витамин К, открит в зелените листни зеленчуци, може да предотврати когнитивния спад, според нови доказателства, казва канадският професор Мохамед Ел Шербини от детската болница в Монреал, ръководител на изследователския екип.

Витамин К е известен най-вече с ролята си в съсирването на кръвта и образуването на кости, но нови изследвания показват, че може да има и невропротективни свойства. Според Харвардското училище по обществено здраве витамин К може да бъде разделен на две форми.

Основният вид, открит в зеленолистните зеленчуци, се нарича филохинон.

Втората форма на витамин К, намираща се в животински и ферментирали храни, се нарича менахинон.

Ново проучване при гризачи показва, че това хранително вещество може да повлияе и да подобри познанието. Констатациите, представени на срещата по експериментална биология, се основават на поредица от експерименти, направени върху плъхове.

Изследователите отбелязват, че гризачите, получаващи витамин К, показват признаци на подобрена пространствена памет и способност за учене.

Процесът на стареене е свързан с влошаване на мозъчната функция, казва проф. Мохамед Ел-Шербини. Витамин К е естествен мастноразтворим витамин, който предпазва мозъка от развитие на болестта на Алцхаймер. Има препоръчителна дневна доза витамин К, която зависи от възрастта. Консумирането на сериозно количество плодове и зеленчуци е достатъчно, за да се поддържат нормални нива на витамин К. Въпреки това се предлагат и добавки, които да заменят естествените храни.