Ненапразно специалистите наричат броколито суперпродукт – зеленчукът е богат на витамините К и С, на фолиева киселина, калий и фибри. Швейцарски учени от Висшето техническо училище в Цюрих и от Цюрихския университет открили, че един от компонентите на броколито влияе положително на ефективността на медикаментите, пише Zee News.

Според експертите определени продукти могат да променят активността на ендрогените и по пози начин да повишават или снижават ефективността на препаратите. Например на хората, приемащи антиаритмични лекарства, смъкващи холестерола, не препоръчват да ядат грейпфрути.

В експеримента си швейцарските учени използвали клетъчни култури, за да изяснят дали сулфорафанът в броколито повишава ефективността на препарата PR-104A. Изследването показало, че сулфорафанът увеличава концентрацията на редица ферменти в раковите клетки на дебелото черво, включително и фермента AKR1C3. Такъв ефект се наблюдава не при всички случаи. В раковите клетки, където вече е имало много от фермента, сулфорафанът помагал за повишаване на нивото му.