Може ли лято без бира? И на плажа, и в планината, и най-вече вечер вкъщи, когато не сме нито на плажа, нито в планината, а трябва да утолим преживяното в големите жеги на път за офиса и обратно.
Освен това битува мнението, че бирата е полезна за бъбреците.
Какво е бирата за хората днес? Студенти от Ростовския медицински институт под ръководството на научния си ръководител се опитали да проверят влияят ли бирата и хиподинамията върху качеството на живот и как. И провели експеримент с мишки.
В експерименталната група били включени по 15 самци и самки. В течение на три месеца те трябвало да заменят водата с бира. А резултатите станали известни много по-рано от набелязания срок – всички подопитни животни не успели да преживеят и месец, като първи станали жертва самките.
59 литра годишно
Много от нас вярват, че слабо алкохолните напитки и в частност бирата не могат да навредят на здравето, каквото и количество да изпием, разказва третокурсникът Павел Липилкин. И това го говорят хора с различни доходи и на различна възраст.
Като начало медиците се обърнали към статистиката. А цифрите били категорични: пиенето на бира на човек от населението е 59 литра годишно на всеки. А пикът на употребата е между 16 и 40 години.
Малко подвижният начин на живот или хиподинамията – това е вторият бич на нашето време, казва Липилкин. Много от нас карат коли, изкачват се до третия етаж с асансьор, а не по стълбите, и все по-малко се движат, отколкото са го правили съгражданите ни преди половин век. А такова поведение вреди повече от биреният алкохолизъм. Първо – нарушава се общият метаболизъм в организма. И второ – ако със сядането на дивана поемем и бутилката с бира, то храната ще се усвоява в пъти по-зле.
Какво показал експериментът?
В първите денонощия гризачите проявявали отвращение към бирата.
Като опитни животни младите медици подбрали трийсет бели мишки-албиноси. Възрастта на животните била три месеца – което приравнено към човешката възраст е 16 години. Гризачите били поставени в специални клетки, които ограничавали тяхната подвижност, но не им пречили да спят и да се хранят. Давали им силна храна – месо, зеленчуци, зърнени. Но вместо вода им поднасяли 4,5 градусова бира от известни марки.
Отначало давахме еднакво количество бира на мишките – по десет милилитра, разказва Павел. Първите денонощия животните изпитваха отвращение към напитката. И това е разбираемо – за тях бирата е непривична. Освен това те имат и добре развити инстинкти и разбират, че предлаганото им питие съвсем не е полезно.
Но от ден на ден гризачите увеличавали количеството изпита бира. И само за няколко дни изпиваната дневна доза се покачила на 20 мл, което приравнено към човек прави 2 литра. И това при положение, че мишките се нуждаят само от 10 мл вода – т.е. течност, в денонощие!
Резултатът? Нито една мишка не доживяла края на експеримента! Като женските самки починали значително по-рано.
Особено пострадали от опитите с бира стомашно-чревният тракт и щитовидната жлеза.
Освен здравето, лекарите наблюдавали и психиката на опитните животни. Мишките били възбудени поначало, държали се бурно в клетките, а когато започнали да пият редовно от пенливата течност, поведението им се променило коренно. Те станали потиснати и често изпадали в унес, като ставали равнодушни към околната среда.
И за удивление на учените първият смъртен случай настъпил още на третото денонощие. Ние правихме дисекция на всички животни, давахме органите им на изследване. Така се потвърди
токсичното поражение на черния дроб и бъбреците
– въпреки че видимо те не се отличавали от органите на мишките, които пиели само вода.
При всички животни били отбелязани типични изменения – токсично увреждане на органите. Резултатите така или иначе потвърдиха нашата теория, че бирата съдържа вредни вещества, които влошават метаболизма, а целият организъм страда, най-вече стомашно-чревния тракт и щитовидната жлеза. При всички животни щитовидната била увеличена, видимо се случвала автолиза, тоест тъканите на органите се разпадали.
Смъртната присъда е два литра дневно
Честно казано, не сме и помисляли, че бирата може да нанесе такова голямо поражение, разказва студентът. Не бива напълно да пренасяме този експеримент върху човека – хората имаме и много други дозировки и по-съвършена имунна система. Освен това, ако човек започне да боледува, той има възможност сам да потърси лекар.
В крайна сметка учените въвели определен лимит – ако човек изпива 16 литра бира седмично, той подписва смъртната си присъда!
Екипът студенти и учени ще поднови експеримента през есента, като включи в изпитанията повече мишки. Намерението е да проверят половата активност на животните, като въведат и разтоварващи дни.
Коментари