Прието е да се смята, че има добър холестерол (липопротеини с висока плътност) и лош холестерол (липопротеини с ниска плътност).
Последното изследване обаче преобръща традиционните представи.
Знаем, че липопротеините с ниска плътност обикновенно се натрупват по стените на артериите, препятствайки кръвотока и причинявайки запушване. Оттук и сърдечните болести и пристъпи.
Изследователят Стив Ричмън от Тексаския университет А&М обаче е убеден, че и лошият холестерол играе важна роля, като например да сигнализира за появата на проблем в организма.
Ричмън провел изследване заедно с колеги от Питсбъргския университет, университета в Кент, Центъра по регулиране на теглото Джон Хопкинс и Медицинското училище в Северно Онтарио.
Специалистите анализирали здравословното състояние на 52 души между 60 и 69 години, които нямали сериозни проблеми със здравето. Те обаче не водили активен начин на живот и не тренирали нищо.
Резултатите от изследването удивили самите експерти. След достатъчно интензивни тренировки участниците, които натрупали предимно мускулна маса, имали най-високите показатели на лош холестерол. Тоест – получава се така, че за мускулните натрупвания е необходимо определено количество холестерол. А като цяло на човек са му необходими двата типа холестерол.
Опитите рязко да се намали съдържанието на лошия холестерол в организма могат да доведат до плачевни последствия, включително и до смърт, твърди Ричмън. Нашите тъкани се нуждаят от липопротеини с ниска плътност. А добрият холестерол, тоест липопротеините с висока плътност, почистват всичко, след като необходимият „ремонт” в тялото вече е направен, обяснява ученият.
Съответно колкото повече лош холестерол имате в кръвта, толкова повече са шансовете ви да натрупате мускули. Разбира се, не бива да забравяте, че лошият холестерол встъпва и в ролята на сигнал за тревога, коментира Стив Ричмън.
Без „лош холестерол” няма мускули?!
Добави коментар
‹
›
Коментари