Гренландските акули са способни да доживеят до 392 години. Засега това е максималната продължителност на живота на всички гръбначни животни по Земята, сочи статистиката. Съдейки по всичко, тайната е в уникалните гени на гренландската акула. В момента учени от Норвегия, Дания, Гренландия, Щатите и Китай декодират ядрения геном на гренландската акула, предава Science World Report.

Специалистите събрали образци от перките на почти 100 гренландски акули. Някои от тези риби били родени още през 1750 година. Изследователите изучават гените, увеличаващи продължителността на живота на акулите. Те искат да разгадаят защо останалите гръбначни животни живеят много по-малко, както и да разберат кое точно определя продължителността на живота. Те се надяват така да успеят да помогнат за удължаване живота и на хората.

Неотдавна японски изследователи анализирали данни за 4312 доброволци под 80 години и за 530 души над 95 години. Повечето от хората във втората група били столетници. Благодарение на участието им учените установили, че генът CLEC3B притежава определени особености. Генът CLEC3B кодира белтъка тетранектин, който предотвратява разпространението на рака и помага за образуването на костна тъкан.