Над 40% от елените в САЩ са заразени с коронавирус. Това е първото доказателство за широко разпространение на вируса сред диви животни.
Изследователи от Националния център за изследване на дивата природа и Националната ветеринарномедицинска служба на Съединените щати, чиято предпечатна публикация е публикувана на уебсайта на bioRxiv, тествали 624 кръвни проби от белоопашатия елен (Odocoileus virginianus), най-разпространеният елен в Северна Америка, особено се срещат около градовете на източния бряг на САЩ. Някои от кръвните проби от диви животни са взети още преди пандемията, а някои (385) са взети между януари и март 2021 г. Еленът е живял в четири щата - Мичиган, Пенсилвания, Илинойс и Ню Йорк.
Оказало се, че 152 проби (40%) от 2021 г. съдържат антитела към вируса SARS-CoV-2, което показва среща на животни с инфекцията. Това е първото доказателство за широкото разпространение на вируса сред дивите животни - преди това огнища на коронавирусна инфекция са отбелязвани само във фермите за норки в Европа и САЩ.
Въпреки че никой елен не показва признаци на заболяване, наличието на антитела срещу вируса в толкова много диви животни е от голямо значение за специалистите. Учените предполагат, че откритието е само върхът на айсберга, а коронавирусът вече се е разпространил широко сред популацията на белоопашати елени в Северна Америка. Вероятността от подобно развитие на събитията се подкрепя от данни от лабораторни изследвания, които показват, че елените лесно се заразяват с коронавирус и предават вируса един на друг.
Опасността е, че поради образуването на резервоари на SARS-CoV-2 сред бялоопашатия елен, вирусът създава много благоприятни условия за появата на нови щамове, които намаляват ефективността на ваксините, които след това могат внезапно да се „върнат“ при хората дори след отшумяването на пандемията, коментират учените.
Как точно вирусът е стигнал до елените все още не е ясно. Това би могло да се случи чрез контакт с хора или други животни или чрез замърсени отпадни води.
Коментари