Пластир с микроигли, прикрепен към хартиен сензор, за да диагностицира аномалии като преддиабет, разработиха японски учени от Университета в Токио. Този пластир е подходящ за самодиагностика, обясняват учените.

Порестите микроигли на пластира са с дължина по-малка от 1 милиметър и са безболезнени и биоразградими. Те са толкова къси, че не контактуват с нервните окончания, което означава, че няма болка. За получаване на микроигли е използвана смес от биоразградим полимер и сол. Системата не анализира кръвта, а течността в горния слой на кожата, която съдържа повечето важни биомаркери. Японските учени успели да комбинират порестите микроигли с хартиени сензори, разпознаващи глюкозата. Резултатът е евтин, еднократен и лесен за използване диагностичен инструмент.

Изследователският екип тествал гела пластир, в който се разтваря глюкозата. Глюкозният разтвор попадал от гела в порестите микроигли, а оттам в хартиената основа и чувствителния слой. Концентрацията на глюкозата била точно записана чрез промяната на цвета на хартията.