Наближават дните на Великденския пост. За всеки, който спазва неговите ограничения в храната, ще е важно да замести месото с други, богати на белтъци храни. И за кои се сещате най-напред?
За ядките, разбира се! Те обаче не са полезни само заради белтъчините, които могат да ни набавят. Вижте още с какво.

Лешник: умният плод
 
Лешникът е един от най-древните плодове. Нашите прадеди са се защитавали с него от мълнии и нечисти сили. Ядките на лешник съдържат много Витамин А. Главното му достойнство обаче е в уникалното съчетание от белтъчини - 13%. Лешникът съдържа и витамин Е, което влияе благотворно на всички мускулни тъкани. Ядката му има репутацията на „умник“, тъй като  помага в работата на главния мозък. Притежава леко разслабителни свойства. Най-добре се усвоява суров. Съдържа 61% мазнини, затова от него се произвежда много вкусно масло.

Кашу за висок имунитет
 
Кашуто се превръща в лакомство едва след като се изпържи (сурови ядките са абсолютно безвкусни). Богат е на желязо – 18 ядки съдържат дневната норма за мъж. Съдържа още цинк, фосфор и калций. Мазнините в него са 45%, което е по-малко, отколкото в бадемите, орехите и фъстъците. Укрепва имунитета, помага за работата на сърцето и дори успокоява зъбобол. Става за мезе, влиза като съставка за салати и основни ястия, а също така и в сосове и сладкиши. Много е популярен в азиатската и индийската кухня.
 
Шам –фъстък: естествен афродизиак
 
Наричат ги ядките на доброто настроение. Събират се само нощем, защото през деня листата на това дърво отделят упояващи етерични масла. Изпържени и поднесени в лимонов сок, се считат за най-доброто мезе за десертни вина и шампанско. Полезен е при големи натоварвания, заболяване на сърцето и черния дроб, както при прилошаване и жълтеница. Съдържанието на цинк и аргирин го правят естествен афродизиак.

Бадеми пазят от инфаркт
 
Считат се за елитни ядки, особено предпочитани в испанската кухня. Знае се, че колкото повече са зрели на слънце, толкова са по-едри ядките. Идеален е за сладкиши – нито е много мазен, нито много сух. Полезен е за мозъка и зрението, помага при астма и язва на дванадесетопръстника. Витамин Е в него прави кръвоносните съдове по-еластични. 30 грама бадеми два пъти седмично – и рискът от инфаркт става двойно по-малък.

Орехите смъкват холестерола
 
В Кавказ орехът се счита за свещено дърво, а плодовете му – за афродизиак. Любопитна подробност: от едно дърво могат да се съберат 500 кг орехи. Много полезни са за възрастни хора и кърмещи майки, помагат при малокръвие, тъй като съдържат много соли, мед и цинк, както и при проблеми с червата и черния дроб. Орехите снижават нивото на холестерола. Съдържа витамините А, В,С, Е. Ежедневната норма е 3 до 5 ореха. От  тях се произвежда много вкусно, ароматно и полезно масло, в чийто състав влизат полиненаситени мастни киселини омега-3.

Кедрови ядки заместват месото
 
За техните целебни свойства е знаел още Авицена - минералните вещества в тях са два пъти повече, отколкото в другите ядки, а витамините – в десетки пъти повече. Да не говорим за важните аминокиселини, които в тези ядки са повече, отколкото в месото и в млякото. По хранителност те са равни на месото. Дневната норма е 20-40 грама. Много са полезни за деца и възрастни. Маслото, добито от тях има много деликатен вкус и се ползва за салати.

Бразилски орех срещу стреса
 
Той е сред главните претенденти за званието най-вкусен орех. Смята се за профилактичен продукт при сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Сваля нивото на холестерола и нормализира кръвната захар. Неговият уникален състав помага на децата да растат, а на нервните хора да преживяват стреса по-леко. Един орех зарежда организма с бодрост и сила, два ореха запълват дневната норма от  селений, недостатъкът от който кара организма да старее преждевременно. Посипан със захар и сол, той е прекрасно мезе. Ситно нарязан е подходящ за салати, хляб и печива.

Кокосов орех смъква кръвната захар
 
Най-едрият орех на земята (диаметър 15-30 см., тегло 2 до 4 кг) расте край морските крайбрежия. Кокосовият орех съдържа витамините В1.В2,В5, белтъчини, въглехидрати, мазнини, захар, микроелементите калций, калий, фосфор, както и целулоза. Съдържанието на лауринова киселина снижава нивото на холестерола в кръвта. Употребява се също при болки в ушите, венерически и урологични заболявания. Кокосовото масло се използва широко в козметиката, а плодът – в сладкарските изделия. Вкусно и хранително, кокосово мляко може да се получи, като настърганата мека част се размеси с гореща вода и след това се прецеди. Кокосовата вода заменя  физиологическия разтвор, сваля температурата и се използва при камъни в бъбреците и захарен диабет.

Фъстък за добра памет
 
Той е от семейство бобови. И е любимата храна на вегетарианци и фотомодели, тъй като заради високото съдържание на растителни влакна създава чувство за ситост. Снижава нивото на холестерола, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, подобрява паметта, изостря вниманието и слуха. Богат е на фолиева киселина, способстваща за възстановяването на клетките. В семената се съдържат около 50% мазнини,  30% белтъчини. Фъстъкът е богат на витамин В1, В3, Е и цинк. Фъстъченото масло се приближава по качество до маслиненото.  Нормализира дейността на жлезите с вътрешна секреция. Препоръчва се да се яде след тежки заболявания и при силна анемия. Дневна норма – 30 гр. Диетолозите обаче се отнасят към фъстъците с особено внимание: считат, че не е много подходящ за диети.
 
Кестени за отслабване
  
В Корсика има обичай: в семейството на булката, за да покажат, че са заможни, трябва да сложат на сватбената маса 22 блюда от кестени. Това е любимият плод на французите и италианците. В Китай го култивират от 6000 години. Кестените имат ниско съдържание на калории и мазнини - в 100 гр. 200 калории. За сметка на това са богати на минералите калий, манган, мед и фосфор, както и на витамини. Особено високо е съдържанието на витамин С - почти колкото при лимоните. Когато са напълно узрели и разпукани, кестените могат да се ядат направо от дървото, но обикновено ги пекат на жар, в пясък или във фурна, а изсъхналите ги варят или смилат на брашно. Между другото, 40% от световния добив на кестени се консумира в Китай.