Приетите калории с храната се използват за енергийните нужди на организма - за движение, работа на вътрешните органи, поддържане постоянството на вътрешната среда на организма. Излишните калории, приети с храната, се складират под форма на мазнини, разположени в различни участъци на тялото.
При здравия човек се наблюдават три типа мастна тъкан – бяла, бежова и кафява.
Бялата мастна тъкан се натрупва в областта на корема, ханша и бедрата. Тя лесно освобождава вредни мазнини в кръвта, поради което излишъкът й води до затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Кафявата мастна тъкан се наблюдава около големите кръвоносни съдове и сърцето. При метаболизма и отделената енергия е главно под формата на топлина. Кафявата мастна тъкан преобладава при новородени и малки деца. Тя осигурява терморегулацията в тялото на бебето и го предпазва от преохлаждане.
Бежовата мастна тъкан се приема за разновидност на кафявата. Установено е, че бежовата мастна тъкан може да се превръща във вредната за организма бяла мастна тъкан. За трансформацията на бежовата мастна тъкан в бяла отговарят митохондриите. Това са клетъчни органели, които се описват като енергийните станции на клетката. В тях енергията от мазнини, белтъчини и въглехидрати се превръща или във високоенергийни съединения или се отделя като топлина. Високоенергийните съединения (АТФ, АДФ) са скритата енергия на организма. При нужда АТФ и АДФ се разграждат и освобождават енергия за работата на организма.
При какви условия важната за организма бежова мастна тъкан може да се превърне във водеща до диабет и сърдечно-съдови заболявания бяла мастна тъкан? Разгадаването на този проблем ще позволи да се намалят ограниченията в храната, без натрупване на излишни килограми. Американски учени разкриха механизмите на тези процеси, а данни от изследването им са публикуваха в списание Cell Metabolism.
Установено е, че при преобразуването на бежовата в бяла мастна тъкан митохондриите се подлагат на афтофагия – вътреклетъчно разрушаване. В тези случаи разрушаването на митохондриите се контролира от гени, отговорни за целостта на тези клетъчни органели. Мишките, при които било преустановено разрушаването на митохондриите, демонстрирали високо ниво на метаболизъм и не страдали от затлъстяване и диабет.
Учените са установили, че терапията със студ, както и някои медикаменти позволяват обратното превръщане на бяла в бежова мастна тъкан. Повлияването на енергийния метаболизъм на митохондриално ниво ще позволи да ядем повече, без да трупаме килограми.
Коментари