Проучванията показват, че чесънът води до значително намаляване на агрегацията на тромбоцитите, твърди американският лекар Дебора Лий.
Тя информира за ползите от добавянето на чесън към храната за предпазване от образуване на кръвни съсиреци, които се образуват в съдовете и подготвят почвата за сериозни здравословни проблеми, от инфаркти до инсулти. Чесънът, обяснява специалистът, действа като антикоагулант, който разтваря вредните кръвни съсиреци.
Редица полезни ефекти са свързани с употребата на чесън - зеленчукът помага за понижаване на кръвното налягане и подобрява здравето на червата.
А що се отнася до антикоагулантните му свойства, проучвания показват, че чесънът води до значително намаляване на агрегацията на тромбоцитите, която ги кара да се слепват и да образуват кръвен съсирек. Смята се, че този ефект е свързан с действието на аджоен, съдържащо сяра фитосъединение, което се намира в зеленчука, обяснява Дебора Лий.
Употребата на чесън е полезна за хора със сърдечно-съдови заболявания поради свойствата му да понижава холестерола и да предотвратява съсирването на кръвта, според Archives of Internal Medicine. Изследователите съобщават, че процесът, чрез който тромбоцитите се прилепват един към друг на местата на съдово увреждане, за да образуват съсирек, е значително намален след добавяне на чесън.
Кой не бива да яде чесън. Д-р Ли предупреждава, че чесънът не трябва да се приема за разреждане на кръвта или повишена склонност към кървене. Освен това хората, приемащи лекарства, трябва да знаят, че чесънът може да взаимодейства с определени лекарства и да промени ефекта им.
Коментари